OPET Otobil

Opet Otobil, şirket taşıtlarının OPET istasyonlarından otomatik olarak, para ödemeden ve fatura almadan yakıt almalarını sağlayan ve dolum bilgilerini taşıtın kilometresi dahil el değmeden elektronik ortamlarda müşteriye ulaştıran bir sistemdir. Bu sistem yardımı ile şirketler taşıtlarının giderlerini tam anlamıyla kontrol altına alabildiği gibi, kişisel kullanıcılarda akaryakıt harcamalarını tam anlamı ile kontrol altına alma imkanına kavuşacaklar.

Kilometre Takipli ve Kilometre Takipsiz

Taşıta Opet tarafından monte edilen bir küçük elektronik cihaza, bu taşıta ve şirkete ait bilgiler kaydedilir. Bu cihazın aynı zamanda taşıtın kilometre sayacına takılan bir kilometre okuyucusuna (Kilometreli) veya bu elektronik kartın okuyucusuna bağlanmadığı tipi (Kilometresiz) vardır, ve bilgileri pompa tabancasına iletebileceği bir depo anteni bağlıdır.

Bireysel Kullanıcı Ünitesi: Anahtarlık

Pompa makinesine monte edilmiş anten, elinizdeki anahtarlığın içinde bulunan elektromanyetik bir devre ile iletişime geçerek aracınız hakkındaki tüm bilgileri alarak istasyonda bulunan otobil istasyon kontrol ünitesine gönderir.

İstasyon Bilgi Kontrol Ünitesi (İBKÜ)

  • Satış bilgilerini elektronik ortamda bağlı olduğu yere aktarır.
  • Satış bilgilerini muhafaza eder ve rapor olarak düzenler.
  • Dolumun başlaması için gerekli onayı verir.

Pompa Tabanca Anteni

  • Pompa tabancasına takılan elektromanyetik bir halkadır.
  • Taşıtın deposuna monte edilen araç depo anteni ile teması halinde elektromanyetik iletişim sağlar.
  • Taşıta ait bilgileri İBKÜ’ye aktarır, İBKÜ’den gelen komutlar doğrultusunda taşıt doluma yetkili ise dolumu başlatır.

Yetki Kumandası

  • Sistemin dahil olduğu tabancanın sistem dışı akaryakıt ikmali yapabilmesi için sistemi devreden çıkarır.

Modem

  • Belirli bir saatte istasyonda sistem ile ilgili dolumların bilgilerinin İBKÜ’den Merkez Bilgisayara aktarılmasını sağlar.

Montaj ve Servis

Araçlarınıza ait Otobil ünite montaj / söküm işlemlerini zamanında yapabilmek için servis firmasından randevu almanız gerekmektedir. Yetkili servisinize ait bilgileri 444 67 38 no’lu Opet Müşteri Hizmetlerinden öğrenebilir ya da otobildestek@opet.com.tr adresinden talep edeceğiniz “kurumsal web şifre”niz ile kendi hesabınızdan takip edebilirsiniz.

Otobil istasyonlarını nasıl bulabilirim ?

Türkiye’deki Otobil istasyonlarının güncel listesine Hızlı İstasyon Arama sayfasından ulaşabilirsiniz.

Opet istasyonlarına geldiğimde o istasyonun Otobil ile satış yapan istasyon olup olmadığını ve hangi pompadan akaryakıt alacağı mı nasıl bilebilirim ?

Opet istasyonlarımızda Otobil logosunu içeren yönlendirme levhaları vardır.

Yakıt almam gerekirse ve yakında ikmal yapabileceğim bir Opet Otobil istasyonu yoksa ne yapabilirim ?

Size en yakın olan OPET Otobil istasyonunu öğrenmek için Hızlı İstasyon Arama sayfasında veya 444 67 38 nolu çağrı merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

Turkcell kullanıcıları gönderecekleri bir kısa mesaj (SMS) ile bulundukları yere en yakın 3 adet Opet istasyonunun isim ve adreslerine ulaşabilecek, cep telefonlarının ekranlarında bu istasyonları gösteren haritaları görebilecekler. Bu sistemden faydalanmak için Turkcell’li bir hattan 7777’ye “Nerede Otobil” anahtar kelimesi ile kısa mesaj göndermek yeterlidir. Bu hizmetin, her sorgu başına, hat sahibine maliyeti 2 kısa mesaj bedeli olarak faturanıza yansımakta ya da kontörünüzden düşmektedir.

Yakıt almam gerekirse ve yakında ikmal yapabileceğim bir Opet Otobil istasyonu yoksa ne yapabilirim ?

Size en yakın olan OPET Otobil istasyonunu öğrenmek için Hızlı İstasyon Arama sayfasında veya 444 67 38 nolu çağrı merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

Otobil araç ünitesinde ne gibi bilgiler saklanır ?

Otobil araç ünitesinde, araç bilgileri, yakıt türü bilgileri, saklanmaktadır.

Akaryakıt tüketimim ile ilgili detay raporlarımı nasıl alabilirim ?

Akaryakıt tüketim raporları her fatura döneminde fatura görünütüsü ve detayı mail ile gönderilecektir. Kurumsal İşlem Merkezi sayfasından, kullanıcı adı ve şifrenizi girerek dilediğiniz zaman araçlarınıza ait akaryakıt tüketim raporlarınızı alma şansına sahipsiniz.

Dolum sırasında başka bir araca yakıt verilebilir mi ?

Dolum sırasında pompa tabancası aracın yakıt deposundan dışarı çıkarılırsa dolum otomatik olarak sona erer.

Otobil sisteminin araçlarıma montajı araçlarımın garantisini etkiler mi ?

Otobil’ in aracınıza montajı esnasında aracınızın garantisini etkileyecek bir işlem yapılmaz.

Sisteme kayıtlı olan aracım çalınırsa ne olur ?

Böyle bir durumla karşılaşırsanız derhal 7/24 hizmet veren 0216 444 67 38 numaralı çağrı merkezimize bildirmeniz gerekmektedir. Opet’ e haber ulaştığı anda söz konusu aracın akaryakıt alımı durdurulur.

Otobil araç ünitesi farklı araçlara monte edilebilir mi ?

Hayır monte edilemez.

Otobil akaryakıt bilgi sistemine girmek için araç sınırı var mıdır ? Şirket ortaklarının şahsına kayıtlı araçlar da bu sistemden faydalanılabilir mi ?

Araç sınırı yoktur. Ortaklarınızın, şahsi (özel) araçları da sistemden yakıt alabilirler. İstendiği takdirde araçlara cihaz montajı yapmadan anahtarlık (chip) ile OTOBİL sisteminden yakıt almak mümkündür.